Superwizja

🟢 Superwizja to nic innego jak konsultacja psychologa/psychoterapeuty z innym, bardziej doświadczonym specjalistą (superwizorem – osobą, która ukończyła kurs superwizorski). Podczas takiej sesji psycholog omawia pracę z pacjentem oraz inne obowiązki związane z wykonywaniem zawodu, a także swoje hipotezy czy wątpliwości. 

🟡 Terapeuta ma obowiązek zachować tajemnicę zawodową co do danych wrażliwych pacjenta. Informacje na temat regularnego udziału w superwizjach, powinny zostać udzielone pacjentowi podczas omawiania kontraktu. 

🟣 Celem superwizji jest pomoc w zauważeniu specjaliście jego własnego doświadczenia czy trudności. 

🔵 Superwizja to ustrukturyzowana rozmowa, za pomocą której osoba wykonująca zawód pomocowy (mowa tutaj o psychologu i psychoterapeucie, jednak nie tylko, również coach, trener, lekarz) może wykonywać swoją pracę w najwyższej jakości, pod stałym nadzorem i zgodnie z poszanowaniem zasad etyki zawodowej i dobra pacjenta. Zazwyczaj superwizja odbywa się w konkretnym nurcie. 

🟠 Odmianą superwizji jest interwizja – czyli konsultacja z “koleżanką/kolegą po fachu”. Osoba taka ma wykształcenie wyższe w kwestii zdrowia psychicznego, jednak nie przeszła kursu superwizorskiego. Często można zasięgnąć pomocy z innego punktu widzenia – od osoby, która pracuje w innym nurcie terapeutycznym, co pozwala na szerszy obraz i inne ujęcie problemu. 

🔴 Sesja superwizji może być indywidualna lub grupowa. 

Tel. 883 444 516
E-mail: rudzinska.alicjaa@gmail.com

Scroll to Top