Gaslighting to forma manipulacji i przemocy psychicznej, która ma na celu wzbudzić w osobie doświadczającej gaslightingu niepewność czy wątpliwości wobec własnej pamięci, postrzegania rzeczywistości i przekonań.
Osoba doświadczająca gaslightingu przestaje ufać własnym osądom, powstaje w niej wiele obaw, jest zaniepokojona i zdezorientowana. Gaslighting może być stosowany w celu osiągnięcia konkretnego celu (np. zawodowego). Stosowany stale wzbudza w osobie go doświadczającej lęk, a także zaczyna ona podważać własne zdrowie psychiczne – co jest głównym celem (świadomym lub nie) osoby manipulującej.
Sprawca gaslightingu chce, żebyś:
🔵 czuł się niekomfortowo i kwestionował siebie
🔵 czuł, że możesz mu ufać i czuć się przy nim bezpiecznie (co prowadzi do łatwiejszego manipulowania i osiągania własnych celów)
🔵 czuł się niezrozumiany, przepraszał, brał odpowiedzialność/winę na siebie (zawsze i za wszystko).
❗️Osoba manipulująca może stosować: minimalizowanie emocji, zaprzeczanie, kłamstwa, uderzanie w czułe punkty czy izolowanie Cię od innych osób.
Np.: „Wymyśliłeś to, nic takiego się nie wydarzyło. Masz tendencję to panikowania, przestań zachowywać się jak wariat.”
Osoba doświadczająca gaslightingu z czasem coraz mniej ufa sobie i zaczyna wierzyć w to, że „coś z nią jest nie tak” i/lub doświadcza zaburzeń psychicznych. Przemoc ta odbiera sprawczość, skuteczność, pewność siebie i wiarę we własne umiejętności. Niezatrzymanie jej może prowadzić m.in. do zaburzeń lękowych czy depresji.