Kiedy NIE korzystać z psychoterapii psychodynamicznej?

Psychoterapia psychodynamiczna to leczenie metodą terapeutyczną zarówno ciężkich zaburzeń osobowości, jak i trudności związanych z nawiązywaniem i utrzymaniem relacji interpersonalnych, zaburzeń lękowych, psychosomatycznych czy depresyjnych i innych zaburzeń psychicznych. 

Psychoterapia psychodynamiczna nie jest jednak dla wszystkich. Kiedy warto zastanowić się nad wybraniem innej drogi leczenia❓ 

aktywny nałóg – osoba uzależniona powinna całkowicie odstawić stosowane substancje czy działania już na wczesnym etapie terapii, chociaż nie zawsze jest to możliwe – ze względu na duże napięcie i brak możliwości rozładowania go poprzez dotychczas znane możliwości (np. sięganie po alkohol). To dobry moment, aby przed podjęciem psychoterapii osoba pozostająca w aktywnym nałogu skorzystała z terapii uzależnień i/lub udziału w grupie AA.  

ostra faza kryzysu psychicznego – śmierć bliskiej osoby, doświadczanie kryzysów klimatycznych, gospodarczych czy myśli suicydalne, to przykłady sytuacji, w których trzeba działać natychmiast, poprzez wsparcie i rozwiązania. W tym przypadku lepszą formą będzie skorzystanie z interwencji kryzysowej oraz odłożenie terapii na bardziej stabilny moment w życiu. 

niski poziom dyskomfortu, motywacja zewnętrzna – jeżeli sytuacja pacjenta nie przyczynia się w znacznym stopniu do jego cierpienia, może to wiązać się z niską motywacją do pracy. Nie oznacza to, że trzeba czekać do ostatniej chwili (czy aż będzie za późno), ale nie zawsze moment doświadczanej trudności jest tym odpowiednim do podjęcia terapii. Podobnie jest, kiedy osoba zgłaszająca się na terapię nie odczuwa wewnętrznej potrzeby, a do pracy zachęcają lub namawiają ją inne osoby. Motywacja zewnętrzna może ewoluować w wewnętrzną chęć refleksji i pracy, jednak bardzo często może nie być wystarczającym czynnikiem do utrzymania się w procesie. 

niechęć do pracy i procesu – terapia psychodynamiczna wymaga od pacjenta zaangażowania i zdolności do introspekcji. Pacjent, który ma trudność z pogłębianiem wglądu lub wyraża niechęć w stosunku do proponowanego planu leczenia, może nie skorzystać w tak dużym stopniu z terapii jak osoba gotowa do refleksji na swój temat.  

potrzeba krótkotrwałej pracy – psychoterapia psychodynamiczna zazwyczaj trwa dłuższy czas, co wiąże się z zainwestowaniem czasu, pieniędzy i przeorganizowania swojego dotychczasowego życia. Nie zawsze gotowość pacjenta lub realia zasobów będą pozwalać na podjęcie terapii długoterminowej. Być może warto zastanowić się nad krótszą formą wsparcia, jaką może być terapia poznawczo-behawioralna (CBT) czy terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR). 

Tel. 883 444 516
E-mail: rudzinska.alicjaa@gmail.com

Przewijanie do góry