Jeśli czytałeś poprzednie posty, wiesz już, że to TY jesteś osobą, która zna siebie najlepiej. ??
Kiedy po kilku sesjach psycholog zbierze od Ciebie podstawowe informacje, przychodzi moment wyznaczenia celu dalszych spotkań i pracy. Cel wiąże się mocno z motywacją do pracy pacjenta.
Dlaczego cel jest taki ważny❓
✅ wyznacza ramy spotkań – sesja terapeutyczna ma swój specyficzny charakter, bardzo często jest to relacja, w której pacjent dużo wnosi od siebie, terapeuta za nim podąża, nie ujawniając prywatnych informacji na swój temat. Wizyta ma na celu rozwiązanie trudnej sytuacji pacjenta, nie plotkowanie o niej przy kawie z przyjaciółką. Wyznaczenie celu pomaga odnaleźć się w ramach relacji terapeutycznej.
✅ określa problem, nad którym będziesz pracował – w życiu pojawia się wiele trudności. Z jednymi można poradzić sobie lepiej, szybciej, inne będą wymagały pomocy innych osób. Przychodząc do gabinetu psychologicznego, jest to prośba o pomoc w konkretnej sytuacji. Być może sytuacja wymagać będzie psychoedukacji i praca będzie sprawniejsza, w innym przypadku potrzebna będzie terapia długoterminowa. Aby wyznaczyć formę pracy i narzędzia pomocowe, trzeba określić cel wizyt.
✅ jest źródłem informacji o postępach w terapii – bardzo ważna kwestia! Wyznaczenie celu pomaga odnieść się do niego w przyszłości, kiedy pacjent nie widzi postępów, uważa, że są zbyt małe lub spotkania nie mają sensu. Powrót do ustanowionego celu wizyt jest świetnym źródłem o tym, czy w pacjenta życiu coś się zmienia.
✅ praca na określonym celu pozwala opisać i zmierzyć zachodzące zmiany lub ich brak – podobnie jak wyżej, może być tak, że pacjent twierdzi, że jedna część jego życia się poprawia, a w innej nic się nie zmienia. Powrót do wyznaczonego celu pomaga wskazać pacjentowi jaki jest charakter spotkań i do czego psycholog wraz z pacjentem dążą podczas wspólnej drogi. Być może potrzebne będzie wyznaczenie kolejnych celów pracy po osiągnięciu wcześniejszych.
✅ jest punktem odniesienia zarówno dla pacjenta, jak i terapeuty – w ramach relacji terapeutycznej zawierany jest kontrakt pomiędzy pacjentem a terapeutą. W kontrakcie zawarty jest również cel pracy, do którego w kluczowych lub kryzysowych momentach można się odnieść i na nim bazować. Jest oparciem w trudnych momentach zarówno dla pacjenta, jak i terapeuty.
❗️Cel musi być adekwatny do problemu i sytuacji pacjenta oraz możliwy do zrealizowania.
?? To oznacza, że pacjent jest w stanie osiągnąć cel podczas pracy własnej, w określonym czasie i jego realizowanie przynosi zamierzone efekty. Kiedy pacjentka przychodzi do gabinetu i wyznacza sobie cel: “chciałabym, żeby mąż mnie dobrze traktował, chcę czuć się się dla niego ważna i żeby nasza relacja wyglądała jak na etapie poznawania się i zakochania” – CEL JEST NIEREALNY. Nie dlatego, że nie można odświeżyć miłości. Bynajmniej! Związek może na nowo zyskać powiew świeżości. Ale w gabinecie psychologicznym nie jesteśmy w stanie zmienić męża, matki, dziecka, szefa. Jesteśmy w stanie pracować nad zachowaniem, myślami, przekonaniami pacjenta. Nad tym, czego on oczekuje, jakie działania podejmuje, jak to się dzieje, że jest w takiej, a nie innej sytuacji i co może z nią zrobić. Czas realizacji celu w dużej mierze zależy od problemu.
Motywacja pacjenta do zmiany i pracy
Motywacja pacjenta może zmieniać się w trakcie trwania terapii. Być może na początku, kiedy sam się zgłosił po pomoc, motywacja jest wysoka, ale w trakcie obniża się – pojawiają się spóźnianie na sesję, odwołanie wizyty, czy po prostu brak ochoty na spotkanie u psychologa. Kiedy ktoś z zewnątrz naciska (rodzic, partner/ka, szpital, sąd), motywacja takiej osoby do zmiany prawdopodobnie jest niska, co będzie wpływać również na przebieg terapii i atmosferę sesji.
Motywacja pacjenta to gotowość na zmierzenie się ze swoimi uczucia, nie zawsze przyjemnymi. To konfrontacja z myślami, komentarzami i wnioskami na swój temat, jak i na temat bliskich osób. Motywacja to przede wszystkim podjęcie odpowiedzialności za swoje życie, działania, decyzje. Terapeuta jest Twoim towarzyszem w procesie, jednak nie wykonana za Ciebie pracy.