Terapia nie zmieni…

? wydarzeń przeszłości – możesz o nich rozmawiać, przyglądać się im z różnych stron i w wielu kontekstach, jednak terapia nie sprawi, że przeszłość zniknie. Twoje wydarzenia zostaną z Tobą, jednak po terapii będzie łatwiej Ci je dostrzec, zaakceptować, poradzić sobie z trudnymi doświadczeniami. Dzięki odbyciu terapii, będziesz w stanie o nich rozmawiać, prawdopodobnie doświadczenia te nie będą tak intensywne jak do tej pory.
? trudnych emocji – podobnie jak z przeszłością, trudne emocje nie znikną. Rozłożenie złości, smutku na mniejsze części nie sprawi, że w Twoim życiu będzie już tylko radość i szczęście. Cała gama emocji nadal będzie się pojawiać – i to dobrze! Szybciej będziesz mógł zauważyć uczucie, nazwać je i zareagować. Nie będziesz kontrolować emocji, ponieważ jest to niemożliwe, ale odbycie terapii umożliwi Ci łatwiejsze regulowanie odczuwanych stanów.
? niesprawiedliwego świata – świat nie jest idealny. Niesie ze sobą wiele trudnych doświadczeń, cierpienia i krzywdy. Podjęcie terapii nie zmieni wydarzeń, jakie się dzieją. Odbycie procesu terapeutycznego może zmienić Twoje podejście do tych wydarzeń – będziesz łatwiej radzić sobie z doświadczeniami, jakie Cię spotykają. Będziesz w stanie zobaczyć swoją sprawczość w jednych sytuacjach i wiedzieć kiedy odpuścić w innych, bo na przykład coś leży poza Twoją kontrolą i nie masz na te rzeczy wpływu.
? innych, złych osób – praca terapeutyczna nie zmieni zachowania twojego męża, dziecka, szefa. Nie sprawi, że zaczną zachowywać się lub myśleć inaczej, ich działalność względem Ciebie pozostanie bez zmian. Terapia pozwoli Ci lepiej radzić sobie z reakcjami innych osób, by nie były one dużym ciężarem czy trudnością w codziennym życiu. Zazwyczaj wiele czynności działa na zasadzie akcja-reakcja. Kiedy Twoja reakcja ulegnie zmianie, być może zachowanie drugiej osoby – również. Pamiętaj jednak, że terapia to praca nad swoimi zachowaniami i myślami, nie nad zmianą innej osoby.


? Ciebie w kogoś innego – bardzo ważne! Prawdopodobnie będziesz pracować nad swoim zachowaniem, przekonaniami, sposobem komunikowania się. Jednak istotnym jest, że terapia nie zmieni Twojego temperamentu, nie sprawi, że z osoby ceniącej sobie spokój i samotność, zmienisz się w weekendowego ekstrawertyka, kochającego przebywać na imprezach i w zatłoczonych miejscach. Pamiętaj, że obrany cel terapii musi być adekwatny do potrzeb i realny.
Pomyśl… ?
? Czy któryś z punktów był dla Ciebie zaskoczeniem?
? Jak się czujesz czytając te treści?