Dlaczego psychoterapia może być wyzwaniem❓
? motywacja pacjenta – jak wiesz z poprzednich postów, motywacja nie jest stałym, liniowym czynnikiem, a jej wahania są wpisane w proces każdego działania. ?Podczas terapii, pacjent doświadcza wielu zmian – jedne z nich będą przyjemne, a inne – mozolne, trudne, wymagające czasu. ⏳Pozostanie w procesie terapeutycznym może być cięższe w momentach spadku motywacji lub kiedy pacjent konfrontowany jest z trudnymi dla niego treściami.
? chwiejny nastrój, lęk – to normalne, że pacjent odczuwa wiele obaw związanych ze zmianą! Może pojawiać się lęk, złość, smutek. Każdy ma gorsze dni. Na pewno są momenty, kiedy nie chce Ci się wstać rano do pracy, masz ochotę odwołać umówioną kawę lub potrzebujesz spędzić weekend w domu z serialem. Nastrój może wpływać na Twoje samopoczucie i podejmowane działania, w tym również – na proces terapeutyczny.
? unikanie, ambiwalencja – mocno wiążą się ze zmianami, jakie następują w pacjencie oraz w jego otoczeniu. Być może na poziomie świadomym pacjent zdaje sobie sprawę, że zmiana w konkretnym obszarze jego życie będzie dobra, ale jednocześnie unika zmierzenia się z podjęciem decyzji o zmianie. To normalne. Człowiek lepiej czuję się w środowisku i działaniu, które zna. Warto wyznaczać cele terapeutyczne i dzielić je na mniejsze części, a wszystkie wątpliwości – omawiać z terapeutą. ??
? system rodzinny – każdy z nas żyje w jakimś środowisku – rodzinnym, koleżeńskim, zawodowym. Wiesz już, że nikt nie ma czarodziejskiej różdżki do zmiany zachowania innych osób. Można pracować jedynie nad sobą. Życie jednak układa się tak, że zmiana zachowania jednej osoby, może wpływać na zachowanie drugiej lub całego systemu (grupy). Kiedy zaczniesz stawiać granice, zmienisz swoje zachowania, będziesz miał odmienne zdanie – nie zawsze będzie to spotykać się z aprobatą, np. członków rodziny. Terapia może być wyzwaniem w mierzeniu się z wieloma reakcjami społeczeństwa, których do tej pory nie doświadczałeś.
? stare przekonania i schematy – przez całe swoje życie wypracowałeś konkretne zachowania, mechanizmy działania. Podczas terapii uczysz się, poznajesz nowe narzędzia, które możesz wykorzystywać. Jednak pomimo najszczerszych chęci i wkładanego wysiłku, stare przekonania i dotąd działające schematy będą próbowały zatrzymać Cię w tym, co już znasz. Może to prowadzić do frustracji i wielu emocji. Ważne jest, aby na bieżąco omawiać swoje stany i wątpliwości w gabinecie terapeutycznym.