Wspomaganie procesu terapeutycznego – czyli co robić poza gabinetem.
Bycie w terapii to wyzwanie i piękna droga, usłana trudami i płatkami szczęścia.
Jednak największa praca dzieje się pomiędzy sesjami. Od spotkania, do spotkania, kiedy pomiędzy wizytami w gabinecie wprowadzasz zmiany w realne działania.
Jak możesz wspomóc siebie oraz swój proces pomiędzy wizytami?
Jak możesz zaopiekować się sobą?
![](http://alicjarudzinska.pl/wp-content/uploads/2024/04/2-1-e1712266225854.png)
✅ czytaj, słuchaj, oglądaj – skorzystaj z podręczników samopomocowych, artykułów naukowych – szukaj badań na interesujący Cię temat, słuchaj podcastów psychoedukacyjnych, wywiadów ze specjalistami zdrowia psychicznego i/lub z osobami, które były w podobnej sytuacji do Ciebie, oglądaj filmy, seriale i reportaże, które pozwolą Ci spojrzeć na sytuację z innej perspektywy, rozluźnią lub skłonią do refleksji
✅ korzystaj ze wsparcia społecznego – rodzina, przyjaciele, bliscy; grupy samopomocowe lub wsparcie innych zespołów, do których przynależysz. Rozmawiaj, słuchaj, dyskutuj. Poproś o radę. Poproś o wysłuchanie. Powiedz o potrzebie wsparcia i obecności. Spędzaj czas z innymi ludźmi, a kiedy potrzebujesz – zatrzymaj się na moment, by docenić czas spędzony ze sobą.
![](http://alicjarudzinska.pl/wp-content/uploads/2024/04/4-1.png)
![](http://alicjarudzinska.pl/wp-content/uploads/2024/04/3-e1712266339503.png)
✅ odpoczywaj, znajdź czas na przerwę – efekty zmian działają w ciszy, wtedy, kiedy Twój organizm przyzwyczaja się do nowego. Regeneracja i odpoczynek to ogromnie istotny aspekt przyswajania nowych treści, godzenia się z tym, co niezmienne. Daj sobie czas, bądź dla siebie wyrozumiały. Znajdź luz w swoim ciele i głowie.
✅ zadbaj o pakiet podstawowy – odpowiednia jakość snu, zdrowe odżywianie i nawadnianie, profilaktyczne badania zdrowotne. Żeby móc stawić czoła wyzwaniom, trudnościom lub pracować nad rozwojem, potrzebujesz paliwa i energii do działania. Zadbaj o podstawowe kroki, by mieć siłę na to, co przyniesie życie.