Tak wiele mówi się teraz o stawianiu granic. Ale co to właściwie znaczy Gdzie leży trzymanie się swoich potrzeb, a gdzie otaczanie się ceglanym murem
Stawianie granicy to przede wszystkim dbanie o swoje bezpieczeństwo, dobro i potrzeby.
Stawianie granic może pojawić się wtedy, kiedy ktoś przekracza dozwoloną i komfortową dla Ciebie przestrzeń w danym momencie – fizycznie, słownie, psychicznie. Może to być dosłownie rozumiana odległość, nieprzyjemne słowa kierowane w Twoją stronę, namawianie na coś, na co nie masz w danym momencie ochoty, czy brak respektowania Twoich poglądów, wartości.
Granica w każdym temacie i obszarze Twojego życia będzie zmienna. Granica różni się też, zależnie od tego, z kim przebywasz. Jednym osobom być może pozwolisz na więcej, bo ich zachowanie będzie dla Ciebie okej, innym sztywno zakomunikujesz, że Twój komfort się kończy w danym momencie.
Stawianie granic to trudny i rozległy temat, do którego jeszcze w przyszłości wrócimy.
Jak ułatwić mówienie o swoich potrzebach?
używaj „komunikatu typu Ja” (sprawdź czym jest w najnowszym e-booku: https://alicjarudzinska.pl/…/Komunikacja…
mów o tym co czujesz i czego potrzebujesz
nie zgadzaj się na coś tylko ze względu na strach, czy inne trudne emocje, które w Tobie są w stosunku do danej osoby/sytuacji
zastanów się nad swoimi intencjami
akceptuj granice innych
pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze Jeżeli ktoś nie szanuje postawionej przez Ciebie granicy, masz prawo: zakończyć rozmowę / wyjść z pomieszczenia / podjąć inne kroki do zaprzestania interakcji z tą osobą.