#positivevibeonly – czyli o toksycznej pozytywności ??
Dobrze jest… czuć się dobrze. ? Przecież w końcu do tego dążymy – w życiu prywatnym, zawodowym, w gabinecie terapeutycznym, w myślach, w działaniu.
Pomyśl… życie bez problemów. ?? Bez czarnych scenariuszy. ? Życie obfite w osiąganie celów, odnoszenie sukcesów, pochwały, komplementy… powinęła się noga? To nic! Jutro też jest dzień! Brak czasu na myślenie o tym, co może pójść nie tak – żyj chwilą, żyj pełnią życia! ?
Brzmi fajnie… tylko nierealnie. ?
Życie bogate jest w doświadczenia – te dobre i te trudne. ☀️?️
Trwanie w wyłącznie (słowo klucz!) pozytywnej otoczce świata nie pozwala na skontaktowanie się z innymi emocjami poza radością. Brak tam miejsca na smutek, złość, rozczarowanie. ?
? „Jeśli przed czymś uciekasz, przy tym właśnie powinieneś się zatrzymać. Trzeba zmierzyć się z tym, co budzi nasz lęk” – powiedział kiedyś Jon Frederickson.
Radość jest super! Podobnie jak inne emocje. Post ten, to nie krytyka bycia szczęśliwym, a próba pokazania, jak nadmierne #positivevibe przysłania kontakt z drugą częścią świata, która (umówmy się), nie jest kolorowa. Za ucieczką w skrajność stoi drugie dno: brak kontaktu z trudnymi emocjami, negowanie złych doświadczeń, krytyka nieprzyjemnych emocji, trudność w przyjęciu do siebie frustracji, niezaspokojenia potrzeb lub spontaniczności, jaką niesie życie i inni ludzie. ?
Przykładem może być sytuacja, gdy ktoś przeżywa trudne doświadczenie, jest smutny, płacze, a Ty kierujesz do niego komunikat: „Nie martw się, wszystko będzie dobrze!”. ? Kiedy druga osoba słyszy takie zdanie ma poczucie, że jej emocje są nieadekwatne do sytuacji, że nie ma prawa się smucić, a nawet, może pojawić się poczucie winy. Pocieszanie poprzez umniejszanie emocji drugiej osoby to brak szacunku do niej. W końcu – nie jesteś w stanie zapewnić, że naprawdę wszystko będzie dobrze. ??♀️
Stłumione emocje NIE ZNIKAJĄ❗️
Stłumione emocje narastają, aż będą potrzebowały ujścia – kumulacja nieprzyjemnych uczuć wybuchnie z potrójną siłą ?☄️, mogąc prowadzić do kryzysu psychicznego, nadmiernego stresu, zaburzeń lękowych, depresji lub innych trudności na tle psychicznym.
? Spróbuj poprzyglądać się sobie: czy dopuszczasz do siebie wszystkie emocje, które przeżywasz❓
Jak reagujesz na emocje innych osób❓
? Dla ułatwienia, możesz skorzystać z darmowego e-booka psychoedukacyjnego, który dla Ciebie przygotowałam w tematyce emocji: https://alicjarudzinska.pl/wp-content/uploads/2024/01/EMOCJE-przewodnik-karty-pracy.pdf