Terapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP) jest terapią psychodynamiczną, skoncentrowaną na leczeniu zaburzeń osobowości, której teorię przedstawił Otto Kernberg.
✅ Metoda ta jest stale poddawana coraz to nowszym badaniom, które potwierdzają jej skuteczność i jakość.

?? TFP ukierunkowana jest na teorię opartą na relacji z obiektem. Według niej każdy człowiek odczuwa popędy (libido, agresję) zawsze w odniesieniu do innej osoby. W psychice powstają pewne wzorce, które (w dużym uproszczeniu) przedstawiają obraz siebie (obraz self) oraz obraz obiektu (drugiej osoby, która ma własne „ja” (self)). Self i obiekt tworzą relacje, które nacechowane są różnymi emocjami (afektami).
?? Wzorce i schematy powstają już od narodzin dziecka, a utrwalają się, przekształcają, rozwijają na tle całego życia. Dlatego tak istotne jest w nurcie psychodynamicznym by poznać, jak przebiegały relacje pacjenta gdy był mały, starszy, a także – jak wyglądają obecnie z ważnymi dla niego osobami (obiektami). Na tle doświadczonych wydarzeń kształtuje się osobowość, która może być zorganizowana na różnych poziomach (o tym w przyszłości ?).
?? W terapii TFP istotnym czynnikiem jest praca na przeniesieniu i przeciwprzeniesieniu. Duży nacisk kładzie się na pracę na relacji pacjent-terapeuta. Pozwala to na konfrontacje pacjenta z jego zachowaniami i postawami względem terapeuty (i odwrotnie), co odnosi się do jego życia i funkcjonowania w relacjach poza gabinetem terapeutycznym.
✅ Terapia skoncentrowana na przeniesieniu wykazuje dużą skuteczność przy pracy z pacjentami z zaburzeniami osobowości (borderline, narcystyczne zaburzenie osobowości).
? TFP jest metodą długoterminową, której proces terapeutyczny poprzedzony jest konsultacjami, wywiadem strukturalnym oraz zawarciem kontraktu (ustaleniem settingu – aby dowiedzieć się czym jest kontrakt terapeutyczny, zachęcam Cię do powrotu do wcześniejszych postów dostępnych na stronie :)).
? Terapia skoncentrowana na przeniesieniu poza pracą z pacjentem z zaburzeniami osobowości, skierowana jest do osób mających trudności w relacjach interpersonalnych, czy doświadczających różnych trudności życiowych, które są trwałe i/lub nawracające.
? Metoda ta nie sprawdzi się jednak u osób, które poszukują szybkiego zniwelowania objawu, czy poszukujących doraźnego wsparcia psychologicznego.
