Podział terapii jest obszerny: ze względu na nurty, techniki pracy, czas trwania czy rolę terapeuty.
Dzisiaj zatrzymamy się przy podziale jaki oferuje specyfika pracy.
Terapia w nurcie psychodynamicznym opartym o metodę TFP może być 👥 wspierająca lub 💡 wglądowa.
Dzisiaj zajmiemy się tym pierwszym kryterium.
Terapia wspierająca, nazywana inaczej podtrzymującą, to skupienie uwagi na ogólnych problemach pacjenta, doświadczanych „na tu i teraz”. Może przybierać formę psychoedukacji czy wsparcia psychologicznego. Terapeuta jest aktywny, wraz z pacjentem skupia się na doświadczanych trudnościach i możliwych rozwiązaniach, bez wchodzenia w głąb, bez analizy nieświadomych konfliktów. 🙌🏻
Terapia podtrzymująca często jest stosowana przy zaburzeniach z niższego poziomu, polecana dla pacjentów chorujących na schizofrenię czy zaburzenia psychotyczne. Terapię wspierającą wprowadza się również u osób, doświadczających kryzysów życiowych, np. są w żałobie lub doświadczają nagłych kryzysów psychicznych (wypadek, strata, rozwód).
⏱️ Terapia podtrzymująca z reguły jest zazwyczaj krótsza. Może też na chwilę zostać wprowadzona do psychoterapii wglądowej, kiedy w życiu pacjenta wydarzyło się coś trudnego (np. doświadczył śmierci bliskiej osoby).
✅ Dzięki terapii wspierającej pacjent zostaje wyposażony w narzędzia do radzenia sobie w doświadczanych kryzysach, poznaje techniki radzenia sobie ze stresem, zasady dobrej komunikacji, a także może pracować nad wzmacnianiem swoich mocnych stron i zasobów.
👉🏻 Czy wiedziałeś czym jest terapia wspierająca (podtrzymująca)❓
👉🏻 Co Cię zainteresowało, a co potrzebuje większego wyjaśnienia❓
Możesz umówić się na terapię korzystając z proponowanych form kontaktu: