Dojrzałe mechanizmy obronne

Jeśli zapoznałeś się z poprzednimi postami, wiesz już czym są i jakie pełnią funkcję mechanizmy obronne. Wiesz też, które są wtórne (z niższej struktury osobowości) i czym się charakteryzują. 

Dzisiaj dowiesz, jakie mechanizmy obronne uważane są za dojrzałe, z poziomu neurotycznej struktury osobowości. 

Dojrzałe mechanizmy służą naszemu zdrowiu. Są one też stosunkowo bardziej świadome i intencjonalne niż mechanizmy wtórne. Tak jak inne mechanizmy obronne, te dojrzałe również chronią nas przed trudnymi doświadczeniami czy emocjami. ??

Do dojrzałych mechanizmów obronnych zaliczamy: 

??sublimacje – jest to niejako skorzystanie z trudnych emocji w inny, bardziej adaptacyjny sposób. Na przykład, kiedy ktoś ma w sobie dużo agresywności, potrafi wykorzystać ją w rywalizacji w sportach zespołowych, zamiast napadać czy stosować przemoc w stosunku do innych osób. Sublimacja pomaga w akceptacji swoich emocji i uznaniu ich, bez potrzeby tłumienia czy zaprzeczania im. 

??antycypacje – jest to budowanie gotowości do mierzenia się z trudnymi wydarzeniami, które mogą nadejść. Jak gdyby „przewidywanie” i możliwość przygotowania się na niełatwe doświadczenia. Jest to robione z wyczuciem, gdyż nadmierny natłok myśli i rozmyślania zdecydowanie nie należałyby do najzdrowszych działań. Antycypacja pomaga w realny sposób określić nadchodzące zagrożenie. 

??altruizm – pomoc i wsparcie przekazywane innej osoby, które podszyte jest zaspokojeniem swoich wewnętrznych pragnień czy potrzeb. Na przykład: matka zmarła na raka, a jej syn nie potrafił się nią w tym czasie zaopiekować, więc w przyszłości wybiera zawód lekarza, by móc pomagać osobom w podobnej sytuacji. 

??humor – pozwala zdystansować się od trudnych treści i doświadczeń. Są to otwarte komunikaty na temat przeżywanych uczuć, jednak wypowiedziane w sposób humorystyczny, co pozwala spojrzeć na sytuację z dystansu, a treści stają się mniej zagrażające do przyjęcia. 

??afiliacje – dążenie do przebywania z innymi osobami, kiedy przeżywa się coś trudnego. Potrzeba wsparcia i skorzystania z zasobów innych osób, by móc poradzić sobie z własnymi, trudnymi emocjami. Afiliacja ujawnia się na przykład w terapii grupowej, gdzie wsparcie i obecność innych osób sama w sobie może być czynnikiem leczącym.  

??tłumienie – odłożenie na później trudnych emocji, którymi trzeba będzie się zająć, by w danej chwili zachować „świeży umysł”. Jest to proces świadomy lub w części świadomy, który pozwala odłożyć w czasie trudne wydarzenia, by móc zająć się priorytetowym aspektem w danej chwili. Na przykład: gdy umiera bliska osoba, dana osoba musi zorganizować pogrzeb i wszystkie czynności wokół ostatniego pożegnania. Nie może pozwolić sobie na doświadczanie skrajnie trudnych emocji, które mogłyby zamrozić ją w działaniach. Stara się zachować opanowanie, ale później pozwala sobie na przeżywanie trudnych emocji i zaopiekowanie się nimi w związku ze stratą bliskiego. Tłumienie różni się od zaprzeczenia czy wyparcia, gdyż jednostka robi to świadomie, a do przeżywanych uczuć wraca w bardziej dogodnym momencie.  

Tel. 883 444 516
E-mail: rudzinska.alicjaa@gmail.com

Scroll to Top