Wiesz już, że terapia może mieć różny charakter, zależnie od czasu trwania procesu, nurtu, w którym pracuje terapeuta czy specyfiki pracy ze względu na model i techniki.
Ostatnio próbowałam przybliżyć Ci czym jest terapia podtrzymująca (wspierająca). Dzisiaj przyglądniemy się terapii wglądowej.
Terapia wglądowa (ekspresywna) nastawiona jest na pogłębianie refleksji i wiedzy na swój temat przez pacjenta. Dzięki tego rodzaju terapii, można zagłębić się w świadome i nieświadome aspekty, poznać schematy funkcjonowania w relacjach i mechanizmy obronne, jakimi kieruje się pacjent w życiu. Pacjent pogłębia swój wgląd, stara się zrozumieć siebie lepiej. ??
? Terapia ekspresywna polecana jest dla osób o łagodnej lub umiarkowanej patologii osobowości. Taki proces mogą rozpocząć osoby względnie stabilne w codziennym funkcjonowaniu, które są w stanie znieść frustrację i nie są w kryzysie psychicznym.
? Ta forma terapii może być odkrywająca, ale także konfrontująca i trudna, gdyż wymaga od pacjenta refleksji i gotowości do zagłębiania się w nie zawsze łatwe tematy.
⏱️ Terapia wglądowa jest długoterminowa, trwa od roku do kilku(nastu) lat. Spotkania, zależnie od ustalonego kontraktu, mogą odbywać się od 1 do nawet 5 razy w tygodniu.