Organizacja i struktura osobowości

Diagnoza strukturalna została opracowana między innymi przez Otto Kernberga. Dzięki niej możemy określić typ osobowości i nasilenie zaburzenia u pacjentów zarówno z większą i mniejszą patologią osobowości. 

Dzięki tego rodzaju diagnozie jesteśmy w stanie opisać dane zaburzenie w pewnym kontinuum, nie zaś kategorialnie, zero-jedynkowo. Granice pomiędzy zaburzeniami osobowości są także płynne i przepuszczalne, co oznacza, że jeśli w danej sytuacji pacjent funkcjonuje na niskim poziomie osobowości (np. typu borderline), nie oznacza, że w innych sytuacjach nie skorzysta z bardziej adaptacyjnych mechanizmów obronnych – i odwrotnie. 

W diagnozie strukturalnej wyróżniamy: 

? niski poziom borderline 

? średni poziom borderline 

? wysoki poziom borderline 

? narcystyczną organizację osobowości 

? neurotyczną organizację osobowości. 

Żeby diagnoza na danym obszarze była możliwa, terapeuta przeprowadza wywiad strukturalny, dzięki któremu jest w stanie zbadać takie obszary pacjenta tak: tożsamość, relacje z obiektem, mechanizmy obronne i funkcjonowanie moralne, a także testowanie rzeczywistości. Dlatego tak ważnym jest, aby przed rozpoczęciem psychoterapii terapeuta zebrał informacje o pacjencie, by móc określić model jego funkcjonowania na co dzień. 

Diagnoza strukturalna nie etykietyzuje pacjenta, jednak określa jego dominujący poziom funkcjonowania i radzenia sobie w różnych sytuacjach.  

Poszczególne organizacje osobowości spróbujemy omówić w kolejnych postach. ?

Tel. 883 444 516
E-mail: rudzinska.alicjaa@gmail.com

Scroll to Top