Każdy człowiek podejmuje różne aktywności, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo fizyczne, dobro materialne, zdrowie i stabilność. Jedni zakładają konta oszczędnościowe, inni żyją chwilą, jedni ćwiczą na siłowni, biegają, uprawiają jogę, a inne osoby kochają ekstremalną jazdę i skoki ze spadochronu. 💥
Niezależnie od podejmowanych aktywności, podświadomie wybieramy działania, które w jakimś stopniu będą zgodne z nami i naszymi wartościami. ✨
Co jeśli powiem Ci, że w zdrowiu psychicznym jest podobnie❓
Żeby zadbać o swoje “psychiczne bezpieczeństwo” stosujemy różne mechanizmy obronne, które chronią nas przed urazem, kontuzją czy rozpadnięciem się na kawałki (w metaforycznej przenośni psychiki 😉).
Nie da się nie mieć mechanizmów obronnych. Każdy człowiek stosuje własne metody.
Jedne z nich są bardziej adaptacyjne, wspomagające codzienne funkcjonowanie (np. rozładowanie napięcia poprzez poczucie humoru), inne mniej (np. acting out – rozładowanie napięcia w działaniu, poprzez ryzykowną jazdę samochodem).
Dlaczego i po co istnieją mechanizmy obronne❓
👉🏻 Mają one uchronić nas przed myślami i przeżyciami, których trudno jest doświadczać, przyjąć i zaakceptować. Na przykład: z większą łatwością można pomyśleć, że matka miała trudne dzieciństwo, niż dopuścić do siebie myśl, że stosowała wobec dziecka przemoc.
👉🏻 Mechanizmy obronne stosowane w nieadaptacyjny sposób mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych.
👉🏻 Mechanizmy obronne w specyficzny sposób “zniekształcają rzeczywistość” – nie zmieniają jej, jednak pomagają spojrzeć na sytuację w innej formie.
👉🏻 Dzielimy je na dojrzałe i niedojrzałe mechanizmy obronne. Bliżej temu zagadnieniu przyjrzymy się w kolejnych postach. 🙌🏻
👉🏻 Mechanizmy obronne są nieświadome. Nie da się wybrać, którego mechanizmu użyjemy tym razem. Są one automatyczne, w pewien sposób zależne od struktury osobowości. Nad tym jednak można pracować. 🙂
👉🏻 W procesie psychoterapii to właśnie określenie stosowanych mechanizmów obronnych pacjenta pomaga terapeucie opisać jego strukturę osobowości, a dzięki temu – dobrać odpowiednie metody pracy.
Temat mechanizmów obronnych rozwiniemy w dalszych postach. Postaram się bliżej pokazać Ci podział mechanizmów na dojrzałe i niedojrzałe oraz podać przykłady takich sytuacji.
📅 https://twojpsycholog.pl/profil-psychologa/alicja-rudzinska-4359